Featured Posts

Reviews Load More

Features Load More

Thursday, January 15, 2015

Here Are Your Complete 2015 Oscar Nominations

More to be said here later, but the Ava DuVernay snub for Selma is shocking, and all the love for American Sniper is a bit befuddling, given its very mixed critical reaction.

But nevertheless, here's the full nominee list:


Best Picture
"American Sniper"
"Birdman"
"Boyhood"
"The Grand Budapest Hotel"
"The Imitation Game"
"Selma"
"The Theory of Everything"
"Whiplash"
Best Director
Alejandro González Iñárritu, "Birdman"
Richard Linklater, "Boyhood"
Bennett Miller, "Foxcatcher"
Wes Anderson, "The Grand Budapest Hotel"
Morten Tyldum, "The Imitation Game"
Best Actor
Steve Carell, "Foxcatcher"
Bradley Cooper, "American Sniper"
Benedict Cumberbatch, "The Imitation Game"
Michael Keaton, "Birdman"
Eddie Redmayne, "The Theory of Everything"
Best Actress
Marion Cotillard, "Two Days, One Night"
Felicity Jones, "The Theory of Everything"
Julianne Moore, "Still Alice"
Rosamund Pike, "Gone Girl"
Reese Witherspoon, "Wild"
Best Supporting Actor
Robert Duvall, "The Judge"
Ethan Hawke, "Boyhood"
Edward Norton, "Birdman"
Mark Ruffalo, "Foxcatcher"
J.K. Simmons, "Whiplash"
Best Supporting Actress
Patricia Arquette, "Boyhood"
Laura Dern, "Wild"
Keira Knightley, "The Imitation Game"
Emma Stone, "Birdman"
Meryl Streep, "Into the Woods"
Best Adapted Screenplay
"American Sniper" (Jason Hall)
"The Imitation Game" (Graham Moore)
"Inherent Vice" (Paul Thomas Anderson)
"The Theory of Everything" (Anthony McCarten)
"Whiplash" (Damien Chazelle)
Best Original Screenplay
"Birdman" (Alejandro González Iñárritu, Nicolás Giacobone, Alexander Dinelaris, Armando Bo)
"Boyhood" (Richard Linklater)
"Foxcatcher" (E. Max Frye, Dan Futterman)
"The Grand Budapest Hotel" (Wes Anderson, Hugo Guiness)
"Nightcrawler" (Dan Gilroy)
Best Cinematography
"Birdman" (Emmanuel Lubezki)
"The Grand Budapest Hotel" (Robert D. Yeoman)
"Ida" (Ryszard Lenczweski; Lukasz Zal)
"Mr. Turner" (Dick Pope)
"Unbroken" (Roger Deakins)
Best Costume Design
"The Grand Budapest Hotel" (Milena Canonero)
"Inherent Vice" (Mark Bridges)
"Into the Woods" (Colleen Atwood)
"Mr. Turner" (Jacqueline Durran)
"Maleficent" (Anna B. Sheppard, Jane Clive)
Best Film Editing
"American Sniper" (Joel Cox, Gary Roach)
"Boyhood" (Sandra Adair)
"The Grand Budapest Hotel" (Barney Pilling)
"The Imitation Game" (William Goldenberg)
"Whiplash" (Tom Cross)
Best Makeup and Hairstyling
"Foxcatcher"
"The Grand Budapest Hotel"
"Guardians of the Galaxy"
Best Music (Original Score)
"The Grand Budapest Hotel" (Alexandre Desplat)
"The Imitation Game" (Alexandre Desplat)
"Interstellar" (Hans Zimmer)
"Mr. Turner" (Gary Yershon)
"The Theory of Everything" (Jóhann Jóhannsson)
Best Music (Original Song)
"Lost Stars" from "Begin Again"
"Grateful" from "Beyond the Lights"
"I'm Not Gonna Miss You" from "Glen Campbell: I'll Be Me"
"Everything is Awesome" from "The LEGO Movie"
"Glory" from "Selma"
Best Production Design
"The Grand Budapest Hotel" (Adam Stockhausen; Anna Pinnock)
"The Imitation Game" (Maria Djurkovic; Tatiana Macdonald)
"Interstellar" (Nathan Crowley; Gary Fettis, Paul Healy)
"Into the Woods" (Dennis Gassner; Anna Pinnock)
"Mr. Turner" (Suzie Davies; Charlotte Watts)
Best Sound Editing
"American Sniper"
"Birdman"
"The Hobbit: The Battle of the Five Armies"
"Interstellar"
"Unbroken"
Best Sound Mixing
"American Sniper"
"Birdman"
"Interstellar"
"Unbroken"
"Whiplash"
Best Visual Effects
"Captain America: The Winter Soldier"
"Dawn of the Planet of the Apes"
"Guardians of the Galaxy"
"Interstellar"
"X-Men: Days of Future Past"
Best Animated Feature Film
"Big Hero 6"
"The Boxtrolls"
"How to Train Your Dragon 2"
"Song of the Sea"
"The Tale of Princess Kaguya"
Best Foreign Language Film
"Wild Tales" (Damián Szifrón; Argentina)
"Tangerines" (Zaza Urushadze; Estonia)
"Timbuktu" (Abderrahmane Sissako; Mauritania)
"Ida" (Pawel Pawlikowski; Poland)
"Leviathan" (Andrey Zvyagintsev; Russia)
Best Documentary Feature
"CITIZENFOUR"
"Finding Vivian Maier"
"Last Days in Vietnam"
"The Salt of the Earth"
"Virunga"
Best Documentary (Short Subject)
"Crisis Hotline: Veterans Press 1"
"Joanna"
"Our Curse"
"The Reaper"
"White Earth"
Best Short Film (Animated)
"The Bigger Picture"
"The Dam Keeper"
"Feast"
"Me and My Moulton"
"A Single Life"
Best Short Film (Live Action)
"Aya"
"Boogaloo and Graham"
"Butter Lamp"
"Parvaneh"
"The Phone Call"

Share This
Facebook
Disqus

comments powered by Disqus

No comments:

Post a Comment

Subscribe
Labels
Popular Posts
© GeekRex All rights reserved